ALMANYA’DA YAŞANABİLECEK EN GÜZEL 5 ŞEHİR

Avrupa’nın en bilinen ve en çok beğenilen ülkelerinden biridir Almanya. Sahip olduğu kültürel değerleri, maddi manevi zenginlikleri ve finans, ekonomi, sanayi alanlarıyla geçmişten günümüze herkesin ilgisini çeken bir ülke olmayı başarmıştır. Zengin ve uzun bir tarihi, yüksek enerjili ve dinamik hayat şekli, modern ve klasik tarzların birbiriyle karışımı Almanya’nın en ayırt edici özelliklerindendir.

Almanya, 1871 yıllarında ulusal birliğini tamamlamıştır. 3 tanesi şehir eyaleti(Bremen, Hamburg, Berlin) olmak üzere toplam 16 eyaletten oluşur. Cezbedici birçok yönü bulunması her yıl dünyanın farklı ülkelerinden birçok insanın Almanya’ya yerleşmesinde oldukça etkilidir. Dünyanın Yaşanılabilir En İyi 100 Şehri listesinde ilk 10’da üç tane Alman şehri (Frankfurt, Düsseldorf, Münih) yer almaktadır. Biz de  Almanya’da yaşanacak en iyi 5 şehir hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

  1. Berlin

Almanya’nın kuzeydoğusunda  yer alan Berlin, kendine has bir yaşam biçimi ile dikkat çekmektedir. Almanya’nın başkenti olan bu şehir sanatta ve eğlencede de Avrupa’nın başkenti sayılır. Büyük bir metropol olmasına rağmen yemyeşil doğasıyla ve bisiklet kullanımının yoğunluğuyla dikkat çeken bir şehirdir. Dünyanın en özgür başkentlerinden olan Berlin, özellikle Berlin Duvarı’nın yıkılması ile kabuk değiştirmiş olsa da hala daha şehrin doğusu ve batısı arasındaki fark göze çarpmaktadır.

Dünyaca başarılı üniversitelere sahip olan Berlin dünyanın dört bir yanından gelmiş öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle son yıllarda yoğun göç alması sebebiyle kira fiyatları bir nebze artmış olsa da hala daha Avrupa başkentlerine nispeten ucuzdur. Alım gücü de diğer şehirlere nazaran daha yüksektir

Berlin, yaz aylarında dopdolu, canlı ve parklarının her bir köşesinde birilerinin bulunduğu bir kent haline gelmektedir. Etkinlikler, festivaller,  kültürel ve sosyal aktiviteler şehrin nüfusunu arttırmaktadır. Tam tersi kış aylarında ise iklimin çok soğuk olması sebebi ile şehir çok sakin bir hal almaktadır.

Berlin’de ulaşım çok gelişmiştir. Dilediğiniz yere ulaşmak için yürümenize bile gerek kalmayacak şekilde ulaşım ağları tasarlanmıştır. Metro, otobüs ve tramvay toplu taşıma aracı olarak kullanılmaktadır.

  1. Münih

Münih, Avrupa’da yaşam standardı en yüksek, en yaşanabilir kentlerin başında gelmektedir. Almanya’nın Berlin ve Hamburg’dan sonra  en büyük üçüncü kentidir. Almanya’nın Bavyera eyaletinin en büyük şehri ve başkentidir. Yaklaşık 1,5 milyon nüfusu olan Münih, Bavyera Alpleri’nin kuzeyinde ve İsar nehri kıyısında kurulmuştur. Kültürel zenginliği ile ünlü olan Münih bu bağlamda Berlin’den sonra ikincisi sırada gelmektedir.

Almanya’nın en güçlü üretim merkezlerinden olan Münih, ileri teknoloji, inovasyon ve otomotiv endüstrisi alanlarında gelişmiştir. Düşük işsizlik oranı ile dikkat çeken şehir son zamanlarda özellikle yabancı işçiler tarafından yoğun olarak göç almaktadır. Bu sebepten dolayı kira fiyatları ve yaşam maliyetleri diğer şehirlere nazaran daha yüksektir.

Münih, Almanya’nın tüm şehirlerinde olduğu gibi geniş bir metro ve tren hattına sahiptir. Ulaşım noktasında Almanya’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Bilim ve araştırma konusunda da ilk sırada yer alan Münih, Nobel ödüllerinin de ilk dağıtılmaya başladığı şehirdir.

Münih ayrıca Almanya’nın spor etkinlikleri anlamında en önemli şehirlerindendir. Dünyaca ünlü futbol takımı Bayer Münih takımına ev sahipliği yapan bu şehirde futbol haricinde basketbol ve hokey de oldukça gelişmiş spor dallarıdır.

  1. Frankfurt

Frankfurt, Ortaçağ’dan beri Almanya’nın en önemli kent merkezlerinden biri olma özelliğini korumuştur. Günümüzde ise sadece Almanya değil, Avrupa’da önemli bir merkezidir ve Alpha World Cities olarak ifade edilen tek Alman şehridir. Yeşil alanları, yaşam kalitesi, etkileyici gezinti alanları, sanat merkezleri, müzeleri ve tarihi bölgeleri ile ülkenin en hareketli şehirleri arasındadır. Almanlar tarafından Brandenburg eyaletinde bulunan küçük Frankfurt’tan ayırt edilmek için çoğunlukla Frankfurt am Main olarak adlandırılır.

Şehrin içinde bulunduğu Hessen eyaleti Almanya’nın en yoğun nüfusa sahip yerleşimi ve en güçlü ekonomik bölgesidir. Avrupa Merkez Bankası’na, Almanya Federal Bankası’na, Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’na ve Almanya’daki birçok bankanın merkezlerine ev sahipliği yapan kent Avrupa’nın en büyük gökdelenlerine de sahiptir. Avrupa’nın en yoğun havalimanına sahip olan kent Avrupa kıtasının en büyük finansal merkezidir. Birçok uluslararası firmaya ve fuara ev sahipliği yapan kentte İngilizce konuşulma oranı diğer şehirlere nazaran oldukça fazladır. 180 farklı ülkeden insana ev sahipliği yapan şehirde nüfusun yarısından çoğu göçmen kökenlidir.

Finans sektörünün gelişmişliği ve gelir seviyesinin yüksek olmasından ötürü şehir diğer Alman kentlerine göre biraz daha pahalıdır. Şehirde ulaşım ağı çok fazla gelişmiş durumdadır.  Çoğunlukla raylı sistemin tercih edildiği şehirde ulaşım fiyatları nispeten diğer şehirlere göre daha uygundur.

  1. Hamburg

Almanya’nın Berlin’den sonra en kalabalık şehri olan Hamburg ayrıca Avrupa’nın en büyük ikinci liman şehridir. Bir kanal şehri olan Hamburg yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir. Almanya’nın dünyaya açılan kapısı olarak da bilinen şehir, ülkenin en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Yüzyıllardır deniz taşımacılığı ve ticaretinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Dünyada New York’tan sonra en fazla konsolosluğa sahip kenttir.

Hamburg ekonomik konum açısından da Almanya’da zirvedeki şehirlerdendir. Şehir diğer Alman şehirleri ile karşılaştırıldığında refah ve konum kalitesi açısından en ön sıradadır. Almanya genelinde, kişi başına düşen en yüksek yıllık gayri safi milli hasıla Hamburg’dadır. Alım gücü açısından da zirvede yer alan şehir sürekli artan nüfusu ve çalışan sayısı ile dikkat çekmektedir. Hizmet sektörünün ön planda olduğu şehir ayrıca bir sanayi merkezidir. Yenilebilir enerji alanında da önde gelen şehir rüzgar enerjisinde Avrupa’nın başkenti kabul edilir.

Hamburg’da kira fiyatları Berlin’e nazaran çok daha uygundur. Aynı şekilde gıda fiyatları da liman şehri olması nedeniyle diğer şehirlere göre daha ucuzdur. Ulaşım ağı son derece gelişmiş olan şehirde raylı taşımacılığın yanında deniz taşımacılığı da ön plandadır.

  1. Düsseldorf

Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkentidir. Ren Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, adını Ren Nehri’ne akan Düssel Nehri’nden almaktadır. Almanya’da yaşanacak şehirler arasında düzen ve tertibi ile ilk sıralarda yer alır. Avrupa’nın birçok önde gelen şehrine nazaran daha temizdir. Alışveriş merkezlerinden dolayı Almanya’nın Nişantaşı’na benzetilir.

Almanya’nın en kalabalık yedinci şehridir. Bu nedenle, birçok büyük şirketin de genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, Avrupa’nın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. Bu anlamda kariyer fırsatları açısından da önemli bir merkezdir.

Fuar, festival ve moda haftalarıyla ünlü olan Düsseldorf dünya sanayisine yön veren etkinlikleriyle de ön plandadır. Almanya’da modanın başkenti olması nedeniyle tekstil ve giyim sektörü de gelişmiştir. Fuarlarıyla pek çok sektörde yeni ürünlerin tanıtımında adından sıkça söz ettiren şehir, haliyle de oldukça büyük fuar merkezine sahiptir.

Türk nüfusunun yoğun olduğu şehirde Almancanın yanında Türkçe de yoğun olarak kullanılmaktadır. Kira fiyatları diğer şehirlere nazaran daha uygundur. Ancak modanın başkenti kabul edilmesi sebebiyle hayat pahalılığı etkisini göstermektedir. Şehir içi toplu ulaşım ağı yaygın olduğu için her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. En dar sokaklarına kadar tramvay ağlarıyla örülü olan şehir, ulaşım konusunda dünya standartlarının üstündedir.